logo

 

 

 

> خانه موزه > معرفی اثر

اثر هفته:


قايق الدورادو (نمونه همانند سازي شده)
اهدايي رئيس مجلس كلمبيا 1377
استيل، 180*90 ميليمتر

شماره 485 موزه مجلس شوراي اسلامي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قایق مويسكا که با نام قايق الدورادو نیز از آن یاد می شود ، از نمادهاي شاخص فرهنگي و تاريخي كلمبيا و یکي از مهمترين آثار هنری دوران پيش کلمبیايي است که در دوره فرمانروايي مويسكا (Muisca ) كه یکی از تمدنهاي بزرگ باستاني در آمریکاي جنوبي شناخته مي شود ساخته شده است.
اصل اين اين اثر اهدايي كه البته بصورت كاملاً دقيق همانندسازي نشده، امروزه در موزه طلاي بوگوتا به نمایش گذاشته شده و تاريخ آن بین 600 تا 1600 میلادی  تخمين زده مي شود.  اين اثر بصورت ریخته گری و روش موم گمشده از جنس طلاي با خلوص بالا به همراه مقدار کمی مس و نقره ساخته شده است.
این اثر به بازنمايي مراسمي مربوط به  افسانه ال دورادو  كه در آن تاجگذاري حكمران جديد مويسكا در دریاچه گواتاویتا صورت می گرفت مي پردازد. در این آیین ، جانشين منتخب (زیپ) بدن خود را با گرد طلا مي پوشانید و همراه با پيشكش هايي از طلا و زمرد به خدایان به درون دریاچه مي پرید.
اثر دارای پایه ای به شکل قایق با ابعاد 195 در 105 ميليمتر است كه بر روي آن شمايل ها و علامت هايي بصورت ايستاده قرار گرفته اند، شمايل بزرگتری که در وسط قرار دارد ظاهراً نمایانگر فرمانرواست که با تاج، انگشتر بینی و گوشواره تزئین شده و توسط سربازانش که پرچم هایی را حمل می کنند احاطه شده است.
این اثر توسط سه کشاورز در اوایل سال 1969 در غاری در روستای لازارو فونته در حومه شهر پاسکا در کلمبیا در  داخل یک گلدان سرامیکی که نقشي از چهره انسانی با دندان هايی تیز تزيين شده بود پیدا شد، و تا زمانی که به  موزه طلای بوگوتا (پايتخت كلمبيا) منتقل شود توسط کشیش شهر پاسكا از آن نگهداري ميشد.

میثم رضایی مهوار- کارشناس موزه داری

 

 

 

قايق مويسكا، موزه طلا، بانك مركزي كلمبيا

Balsa Muisca © MUSEO DEL ORO, BANCO DE LA REPÚBLICA