logo

> خانه موزه > رویدادها

رویدادها

رو نمایی از کتاب « 20 مقاله در باب چاپ سنگی» با نکوداشت  مولف کتاب آقای پروفسور اُلریش مارزلف در سرای کتاب موسسه خانه کتاب.

94/12/15

در این برنامه که از ساعت 16 تا 18 در روز شنبه 8 اسفند ماه در سرای کتاب موسسه خانه کتاب برگزار گردیدد ، نکوداشت پروفسور اولريش مارزلف، شرق‌شناس و پژوهشگر ادبيات فولكلور ایران ، به مناسبت سی و پنج سال پژوهش ایرانشاسی وی با حضور خود ایشان صورت گرفت.
در این برنامه ابتدا آقای مجید غلامی جلیسه، مدیر عامل خانه کتاب به معرفی پروفسور مارزلف و آثار وی، سابقه آشنایی با ایشان و نیز اهمیت و جایگاه آثار و پژوهش های ایشان پرداختند. و در ادامه آقای بوذری نیز به تاثیرات و اهمیت آثار ایشان در  سه حوزهی تصویر سازی کتابهای چاپ سنگی، قصه شناسی ایرانی و نقاشی های دیواری ایران، با ارائه آماری از پژوهش هایی که در قبل و بعد از انتشار آثار ایشان با  مقایسه و تحلیل رشد چشمگیر بوجود آمده پرداختند.
سخنران بعدی نیز خانم رکسانا زنهاری بودند که به نحوه آشنایی خود با پروفسور مارزلف و ادامه تحصیل خود با راهنمایی ایشان د دانشگاه گوتینگن و شیوه های آموزش ایشان و همکاری های خود با ایشان مطالبی را ارائه نمودند.همچنین محمد جواد احمدی نیا مترجم کتاب « 20 مقاله در باب چاپ سنگي» نیز درباره چگونگی ترجمه وهمکاری خود با مولف کتاب سخنانی را بیان کردند.
سخنران پایانی جلسه هم خود پروفسور مارزلف بودند که به زبان فارسی و با تسلط و شیوایی در کلام به معرفی مختصر زندگی و فعالیت های خود و خاطرات خود در ایران اشاره نمودند که از جمله بیان داشتند:  که از کودکی به زبان ها و فرهنگ های کشورهای دور از نظر جغرافیایی و نزدیک به لحاظ ارتباط فرهنگ ها علاقه داشتم. دیگران به ویژه والدینم به من اطمینان داشتند از این جهت که به من اجازه ورود به مرحله ای را دادند که خودشان هیج ارتباطی با آن نداشتند. آنها نه تنها اجازه مسافرت به من را دادند بلکه هزینه سفر من را هم تامین کردند و مدیون آنها هستم.  
وی با بیان اینکه قبل از انقلاب در دانشگاه فردوسی مشهد درس خواندم، گفت: آشنایی با استادنی مانند جلال الدین آشتیانی و غلامحسین یوسفی که پیش او عرفان خواندم برای من تجربه واقعا خاصی بود. طرز تدریس در ایران با تدریس در آلمان خیلی فرق داشت.
مارزلف با بیان اینکه فهرست آدم هایی که مدیون آنها هستم طولانی است، گفت: من مدیون مردم و فرهنگ ایران هستم. اگر کمک و آمادگی همکاران نبود من نمی توانستم کاری انجام دهم. من واقعا از همه آنها سپاسگزارم. زمانی که به ایران می آیم به میهن معنوی و روحی خودم بر می گردم.
در پایان این مراسم از کتاب « 20 مقاله در باب چاپ سنگي» از آثار  پروفسور اولريش مارزلف با ترجمه و گردآوری احمدی نیا رونمایی شد و  استاد عبدالله انوار، مجید غلامی جلیسه به همراه غلامرضا امیرخانی معاون کتابخانه ملی لوح تقدیری به مارزلف اهدا کردند. پروفسور اولريش مارزلف تحصیلات خود را در رشته ادبیات فارسی در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز و سپس در رشته شرق‌شناسی از دانشگاه کلن آلمان دکترای خود را اخذ کرد. آخرین اثر او که پژوهشی سترگ به حساب می‌آید، «دایره المعارف قصه» است که در 14 جلد و با 3600 مدخل، در آکادمی علوم دانشگاه گوتینگن آلمان به چاپ رسیده است. افزون بر این، تحقیق روی کتاب‌های مصور چاپ سنگی فارسی و با محتوای داستانی کتاب«تصویر‌سازی در چاپ‌های سنگی ایران» و قصه هزار و یک شب، کتاب «دایره المعارف هزار و یک شب»، بخش دیگری از کارهای اوست.